O mne


Vzdelanie

1987 - 20?? Škola života


2011 - 2014 Telesná výchova a šport - aktivity podporujúce zdravie, FTVS UK Praha, jednooborové štúdium, titul Mgr.

január 2012 - jún 2012 Problematika rozvoja silových predpokladov - Montpellier UFR STAPS, Francúzsko (ERASMUS)

Diplomová práca: Silový tréning a jeho determinanty

2007 - 2011 Telesná výchova a šport - aktivity podporujúce zdravie, FTVS UK Praha, jednooborové štúdium, titul Bc.

Bakalárska práca: Rozvoj silových predpokladov

2002 - 2007 Gymnázium M.R. Štefánika Nové Mesto nad Váhom
2004 - 2006 Collège Jean XXIII, Brusel, Belgicko
2003 - 2004 Athenée royale d'Evere, Brusel, Belgicko

Niečo viac ...

V roku 2004 som vyzeral ako na fotke nižšie a v roku 2007 som bol prijatý na FTVS UK Praha.


Túto fotku sem dávam z dôvodu, ktorý vám má ukázať, že aj takto vyzerajúci človek dokázal spraviť zmenu. Nevenoval som sa žiadnym organizovaným pohybovým aktivitám a bez akéhokoľvek základu som to dokázal. Dnes učím pohyb. Pohyb, ktorý mi nikdy nešiel. A preto som venoval čas, aby som ho pochopil a vedel jednoducho sprostredkovať myšlienku uvedomelého pohybu ľuďom, ktorí majú záujem pochopiť a zvážiť jednotlivé súvislosti.
 
Ďalším výrazným podnetom k posunutiu znalostí o pohybe (dolných končatín) bolo obdobie po januári 2019 a ešte stále pretrváva. Vďaka vlastnej (ne)pozornosti a (ne)šikovnosti som si spôsobil na lyžiach značné prerezanie patelárneho ligamentu, vraj mi to tam viselo na kúsku. 
Potrebné bolo teda zašitie, šesť týždňová imobilizácia a následná rehabilitácia. Rozhodol som sa rehabilitovať sám. Cez túto skúsenosť som sa dostal k rehabilitácii dolnej končatiny, kedy som teda zistil, že noha nie je len zadok, stehno a lýtko. Práve pri dlhodobom znehybnení končatiny atrofuje na nej všetko. Táto situácia teda u mňa viedla k "objaveniu" určitých svalových skupín a naučeniu ich zapojenia v zmysle prinavrátenia ich funkcie k žiaducemu fungovaniu, napríklad v bedrovom kĺbe. Tieto poznatky následne využívam v tréningových jednotkách a taktiež ich prezentujem vo videách.
Dlhodobá púť oblasťou zameranou na pohybový aparát ma priviedla k cvičeniu s kettlebelmi a s kladivom. Tieto cvičenia sa u mňa výrazne podielali na zlepšení koordinácie tela. Obdobie od roku 2021 bolo pre mňa najvýznamnejšie v obore venovanej fyzioterapii. Pod fyzioterapiou rozumiem riešenie problému alebo bolesti pohybového aparátu. V posledných častiach playlistu venovanému diagnostike a mobilite, som sa zameral na neriešitelné problémy pohybového aparátu u značnej časti ľudí napríklad z hľadiska vývoja spodnej čeľuste. Iný faktor podmieňujúce orientáciu tela v priestore môže byť napríklad funkcia očí (stav očných svalov) alebo citlivosť receptorov na chodidle. Záverom si dovolím tvrdiť, že máme rôzne druhy príčin, prečo nás napríklad bolí pohybový aparát. 
 
Prvý faktor je geneticky podmienený a štruktúry už sú narastené, možný je napríklad chirurgický zákrok (zmena tvaru spodnej čeluste). Druhý faktor zahrňuje niečo, čo už je síce narastené, ale dá sa s tým niečo robiť. Patrí sem napríklad rozšírenie zubného oblúka vďaka adaptabilite dentoalveolárnej kosti. Tretím faktorom sú veľmi často preberané ľahko ovplyvnitelné svaly a ich funkcia. Ako štvrtý faktor musím poukázať na psychiku a mentálne nastavenie, ktoré sa podpisuje výrazným dielom na celkovej prezentácií človeka.

Prečo nás teda niečo bolí? Spomenuté príčiny sa nevyskytujú individuálne. Napríklad nevhodná funkcia jazyka bude mať vplyv na pozície zubov a následne zistíme, že z nevhodného záhryzu nám padá nožná klenba. Padnutie nožnej klenby neostane bez zošikmenia panvy a máme na svete nežiaduce deformity chrbtice. Moje odporúčanie na absolútny záver je, že ak vás niečo bolí, jedná sa o symptóm. Príčina problému bude najčastejšie niekde inde. Prajem úspešné vyriešenie rébusu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára